Porady i dawne przepisy "na zwierzaki"

25-08-2016

Jan Szyttler był  kucharzem i autorem pierwszych systematycznych książek kucharskich na ziemiach polskich. Urodził się w Warszawie w 1763r., w rodzinie kucharza. Karierę rozpoczął w wieku czternastu lat jako kuchcik na dworze Ogińskich w Siedlcach. Później był kucharzem na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego (pod kierownictwem sławnego kuchmistrza Paula Tremona). Upodobania kulinarne króla Stanisława Augusta zapoczątkowały modę na wyrafinowaną, a zarazem zdrową kuchnię, łączącą francuskie i polskie tradycje kulinarne. Książki kucharskie, których Szyttler wydał kilkadziesiąt, a były one wydawane w ogromnych jak na owe czasy nakładach, wywarły wielki wpływ na kształtowanie szlacheckich i mieszczańskich gustów kulinarnych.
 
"Kuchnia myśliwska" to praktyczny podręcznik kulinarny dla amatorów łowów i ich kuchmistrzów. Zawiera zbiór niepowtarzalnych receptur i przepisów, niektóre z nich są bardzo oryginalne, np. łapy niedźwiedzie na zimno, pardwy pieczone ze śledziem, bataliony z bulionem pomidorowym, kapuśniak myśliwski z warchlaków.

Oto jeden z niespotykanych przepisów - OMLET MYŚLIWSKI NA PRĘDCE - bez dziczyzny, lecz ze śledziem i jajkami:
"Wziąwszy stosownie do liczby osób na przykład jaj pięćdziesiąt i wbijając do naczynia pilnie uważać, aby nie było żadnego tęchłego; rozbić je dobrze łyżką, dodać nieco soli i pieprzu. Wybrać świeże hollenderskie śledzie, oczyścić je należycie, odebrać mięso od kostek, które precz odrzucić, mięso śledziowe wymoczyć w mleku, przepłukać i skroić w kosteczki. Na pokrywie rozgrzać do gorąca masło i wymięszawszy śledzie z jajami, wlać do masła i dopilnować w piecu, kiedy wyjąć czas wypadnie. Można do śledzi przymięszać nieco szynki, drobno skrojonej, ale nie surowej."